DAN OTVORENIH VRATA NA ODJELU ZA NASTAVNIČKE STUDIJE U GOSPIĆU, 21. ožujka 2023.

I ove godine, u tjednu proslave Dana Sveučilište u Zadru, Odjel za nastavničke studije u Gospiću organizirao je Dan otvorenih vrata s ciljem predstavljanja svojih aktivnosti široj javnosti, posebice gospićkim maturantima. Namjera nam je osvijestiti važnost učiteljskog poziva u društvu te skrenuti pozornost mladim ljudima, koji su pred odabirom svoga životnoga poziva, na prednosti studiranja u gradu sa stoljetnom učiteljskom tradicijom. Župan Ličko-senjske županije, gospodin Ernest Petry, svojim je dolaskom na Dan otvorenih vrata Odjela za nastavničke studije u Gospiću iskazao podršku nastavnicima i studentima Odjela u njihovim nastojanjima da učiteljski studij nastavi s kvalitetnim radom i zadrži mlade ljude u županiji, ali i privuče mlade iz cijele Hrvatske.

Ove su godine odjelni nastavnici sa studentima pripremili niz interdisciplinarnih aktivnosti kojima su javnosti predstavili dio sadržaja i načina rada kojega primjenjuju u sklopu Učiteljskog studijskog programa. Mladi su imali priliku  sudjelovati u atraktivnim radionicama na temu - kako učiti i poučavati, koje su osmislile profesorice iz psihologije i pedagogije, predstavljene su im vrlo zanimljive metode kinezioloških mjerenja, relevantnih za aktualna pitanja dječjeg tjelesnog razvoja. Profesori iz prirodoslovnog područja sa studentima su osmislili radionice o uvjetima života zavičajnog biljnog i životinjskog svijeta te predstavili mogućnosti odjelne meteorološke postaje, a matematičari su mladima približili svijet brojki kroz izračune odnosa svjetla i sjene, potičući ih na samostalne matematičke radnje. Javnosti je predstavljen i projekt lutkarske predstave, Operacija mrnjau, koju su osmisli studenti treće godine, nastavljajući tradiciju odjelnih lutkarskih aktivnosti temeljenu na suradnji različitih kolegija. Osim toga, posjetitelji su imali priliku upoznati se s aktivnostima čitateljskog kluba Iskra koji okuplja studente – ljubitelje pisane riječi promičući kulturu čitanja u lokalnoj zajednici. Posjetitelji su imali priliku pogledati i izložbu publikacija odjelnih nastavnika (od monografija, preko zbornika radova, nosača zvuka do studentskih izdanja). Posebno je zanimljivo bilo predstavljanje novog studentskog projekta Učionica/igraonica, zamišljenog kao studentsko pružanje edukativnih i zabavnih sadržaja djeci grada Gospića. Sve su aktivnosti predstavljene u odjelnim prostorima, među kojima su posebno mjesto našli likovni radovi studenata, izrađeni u različitim tehnikama, osvježavajući hodnike vedrinom boja i razigranošću materijala od kojih su nastali maštoviti likovni oblici budućih učiteljica i učitelja. Svemu svakako treba dodati bogat glazbeni program kojim su studenti izrazili dobrodošlicu gospićkim maturantima i ostalim posjetiteljima, a nastup pjevačjog zbora Degenija još je jednom dokazao kvalitetu rada s mladim ljudima koji se spremaju za učiteljski poziv.