DARIVANJE SLIKOVNICA POVODOM MEĐUNARODNOG DANA DJEČJE KNJIGE

2. travnja,  na rođendan Hansa Christiana Andersena, obilježava se Međunarodni dan dječje knjige (ICBD – International Children's Book Day) s ciljem isticanja važnosti dječje knjige te poticanja i razvijanja ljubavi prema čitanju. Osim Međunarodnog dana dječje knjige u Hrvatskoj je tada obilježen i 9. rođendan nacionalne kampanje "Čitaj mi" - prve nacionalne kampanje za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja. Prošle godine u okviru toga datuma osnovan je naš studentski čitateljski klub Iskra.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige, 9. rođendana nacionalne kampanje „Čitaj mi“, a ujedno i obilježavanja prve godišnjice osnutka  čitateljskog kluba, članice su organizirale malu humanitarnu akciju prikupljanja slikovnica i dječjih knjiga među studentima i djelatnicima Odjela, koje su danas uručile Dječjem odjelu Opće bolnice Gospić.

Iznimno je važno poticati čitanje u svim životnim razdobljima, a ponajviše od samoga početka, od rođenja. Dječji odjel OB Gospić je mjesto koje svakako može doprinijeti poticanju i osvješćivanju čitanja od najranije dobi zbog svakodnevnog kontakta svojih djelatnika s djecom, ali i, što je još važnije, s odraslima, njihovim roditeljima. Važno je poticati roditelje i druge odrasle da s čitanjem naglas djetetu započnu već od njegova rođenja kako bi čitanje postalo dijelom svakodnevnog ugodnog druženja roditelja i djece, a također je važno boravak djeteta u bolnici ublažiti i učiniti ga što zanimljivijim i manje stresnim, a slikovnice i dječje knjige mogu u takvim situacijama itekako biti od pomoći.