Festival znanosti

Na Odjelu za nastavničke studije u Gospiću, Sveučilišta u Zadru, u petak, 24. travnja 2015. u sklopu ovogodišnjeg obilježavanja Festivala znanosti, koji je u znaku sunca, održat će se filološka radionica Riječi obasjane suncem koju vodi red.prof. Diana Stolac u okviru kolegija Hrvatski jezik. U studentskoj će se radionici otvoriti niz zanimljivih poglavlja vezanih uz Sunce/sunce s filološkoga kuta gledanja: o nazivima za sunce u hrvatskim narječjima i u drugim jezicima, o frazemima, o poslovicama, o kolokacijama, o jezičnim dvojbama, o suncu u književnim djelima... Jer, znamo li sve odgovore na pitanja: Kada napisati Sunce, a kada sunce? Znamo li odgonetnuti ovu zagonetku: "U kuću uđe, a vrata ni prozor ne otvori"? Ili ovu: "Grije cijelu kuću, a nije ognjište"? Što o suncu piše u starim hrvatskim rječnicima? Zašto naše bake pamte početnicu "Sunce na prozorčiću"? Tko je u svijetu Ivane Brlić Mažuranić Sunce Djever? Na mnoga se ova pitanja ne nude jednoznačni odgovori. Susrest ćemo se sa zanimljivim leksičkim odnosima, s uspostavljanjem složenih i višeznačnih semantičkih korelacija. Sukob konotativnoga i denotativnoga značenja vodi nas u analizu izvanjezične stvarnosti, koja je igra svjetla i tame. Jer, sjetimo se, čak i najmračnija noć završi izlaskom Sunca.

Radionica u trajanju jednoga školskoga sata namijenjena je učenicima razredne nastave. U radionici će sudjelovati  učenici četvrtoga razreda Osnovne škole dr. Jure Turića iz Gospića koji  će tom će prilikom posjetiti Odjel za nastavničke studije. Radionica će se održati u predavaonici br. 2 na Odjelu za nastavničke studije, s početkom u 10.45.

Za njih i za učenike drugoga razreda osnovne škole studenti će Odjela tom prilikom izvesti lutkarsku predstavu - Staviti soli svraki na rep (švedska - prema tekstu Sanje Lovrenčić), u polivalentnoj dvorani Odjela za nastavničke studije u Gospiću s početkom u 12.00. Predstava je nastala kao rezultat projektnog tipa nastave u suradnji nekoliko kolegija (Scenska kultura, Likovna kultura, Metodika glazbene kulture).