FESTIVAL ZNANOSTI 2018 - TKO SE VUKA BOJI JOŠ?

U petak, 20. IV. 2018. održana je radionica Tko se boji vuka još? u sklopu Festivala znanosti. U radionici su sudjelovali učenici drugog razreda (učiteljica Vlatka Galac) Osnovne škole dr. Jure Turića i studenti 3., 4. i 5 godine našeg Odjela.

TKO SE VUKA BOJI JOŠ?

Potaknuti činjenicom o povijesno raznolikoj književnoj, jezikoslovnoj i kulturološkoj percepciji vuka, studenti učiteljskog studija u Gospiću osmislili su radionicu namijenjenu učenicima razredne nastave kako bi ih, od scenske igre, preko metodički oblikovanog pristupa do prirodoslovnih sadržaja proveli kroz raznolike spoznaje fenomena vuka. Motivacijski dio radionice osmišljen je kroz upoznavanje vuka u prirodnom okruženju te studentsku izvedbu lutkarske predstave Bakica Crvenkapica nastale prema književnom predlošku Sanje Lovrenčić. Izmijenjena, humoristična funkcija vuka, kao jednog od tradicionalno tipiziranih bajkovitih likova te višestruka slojevitost priče s intertekstualnim aluzijama na širok spektar bajkovitih naracija, uvod je u otkrivanje alegorijskog, simboličkog, mitskog i prirodoslovnog značenja vuka. Studenti su vođenim i osmišljenim razgovorom otkrivali učeničko doživljavanje i promišljane vuka u bajkama vodeći ih otkrivanju uloge vuka u poslovicama – kratkim, semantičkim, estetskim, strukturno i funkcionalno cjelovitim djelima koja svjedoče univerzalnost života i umjetničko oblikovanje slike svakodnevice. Tradicionalno smješten u gorštački velebitski prostor, vuk sugerira niz zavičajnih značenja, od percepcije opasne i zaštićene vrste, preko mitološkog i prenesenog značenja. Time je učenicima ponuđeno niz umjetničkih i znanstvenih otkrića vezanih uz fenomen vuka.