FESTIVAL ZNANOSTI 2021. - Atavizmi pripovijedanja u digitalnom diskursu

Dana 11. svibnja u Otočcu je održan Festival znanosti u suradnji Sveučilišta u Zadru, Odjela za nastavničke studije u Gospiću i Odjela za kroatistiku, i KUBS Baštinice iz Otočca. Interpretirala se tema kulture znanosti predavanjem Atavizmi pripovijedanja u digitalnom diskursu, a predstavljena je i 3D animacija Stari grad Otočac na vodi pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Otočca. Popularizirala se znanost o jeziku, književnosti i povijesna znanost uklapanjem u matrice „treće kulture“ u skladu sa zahtjevima informacijskog doba i povezivanjem s novim tehnologijama i digitalnim servisima, a ukazalo se na nužnost inkorporiranja popularnoznanstvenog diskursa u kulturnoturističke i ekonomske modele. Predavanje o pripovijedanju koje je u digitalnom diskursu 21. st. paradoksalno bliže iskonskom (pra)povijesnom pripovijedanju nego otuđenom modernom i prijelaznom postmodernom pripovijedanju upotpunjeno je i predavanjem dipl. sociologinje i povjesničarke umjetnosti Snježane Jovanić o crkvi SV. MARIJE MAGDALENE koja se nalazila unutar zidina staroga grada. PREDSTAVLJANJE 3D ANIMACIJE kao „digitalnog pripovijedanja“ koje premošćuje praznine u javnom diskursu današnjice oduševilo je nazočne srednjoškolce, njihove profesorice kao i kulturne djelatnike Gackog pučkog otvorenog učilišta u čijim se prostorijama festivalska aktivnost odvijala.

Nositelji i organizatori aktivnosti su: doc. dr. sc. Jasminka Brala-Mudrovčić (Odjel za nastavničke studije u Gospiću), izv. prof. dr. sc. Josip Miletić (Odjel za kroatistiku) i Manja Kostelac-Gomerčić, prof. (predsjednica KUBS Baštinice iz Otočca).