FESTIVAL ZNANOSTI 2022. - Oživimo likove iz bajki

Vodeći se ovogodišnjom temom Festivala znanosti – ŽIVOT, studenti treće, četvrte i pete godine Odjela za nastavničke studije u Gospiću, u okviru nastave kolegija Metodika hrvatskoga jezika i Medijska kultura te Metodika rada s učenicima s posebnim potrebama, pod mentorstvom Marine Franić Šimunić, mag. educ. philol. croat. et mag. bibl. i Jelene Vlahović, prof. pomoću kostima i maski „oživjeli su“ poznate likove iz bajki za učenike razredne nastave, OŠ dr. Jure Turića u Gospiću, u okviru produženoga boravka.

Učenici su se družili s likovima iz odabranih bajki, Snjeguljicom i sedam patuljaka, Ivicom i Maricom, Djevojčicom sa šibicama, kroz radionice–pričaonice, uprizorenja pojedinih scena iz bajki i interaktivne igre te na taj način učili o bajci kao posebnoj, vrijednoj i važnoj književnoj vrsti, o likovima karakterističnim za bajke, učili su razlikovati osobine likova, uočavati njihove postupke, razlikovati dobro i zlo.

Radionice i igraonice, osmišljene kroz sadržaje bajki, zasnivale su se na povezivanju pojedinih likova sa sadržajem i poukom pripadajuće bajke, čime je učenicima predstavljen dio bogatog opusa bajki i nastojalo se potaknuti ih na razmišljanje o općeljudskim i moralnim vrijednostima koje su u njima sadržane. Cilj je bio promicati i poticati kulturu čitanja kod djece kao i osvijestiti poveznicu bajki s temeljnim vrijednostima Nacionalnog okvirnog kurikuluma – znanjem, solidarnošću, identitetom i odgovornošću.

U radionici su sudjelovali Vanesa Bartolović, Andrea Dujmović, Dora Kabalin, Davor Rukavina, Ivana Nežmahen, Danijela Protulipac, Lucija Harabajsa, Nina Kosor i Mirna Šandrovčan.