FESTIVAL ZNANOSTI 2022. - Suživot hrvatskog i engleskog jezika u digitalnom dobu

U okviru ovogodišnje teme Festivala znanosti - život - osmišljeno je i realizirano predavanje za studente i maturante Strukovne škole Gospić na temu suživota hrvatskog i engleskog jezika u digitalnom dobu. Naime, u jeziku digitalnih medija u Hrvatskoj očigledan je suživot dvaju jezika (engleskog i hrvatskog) kojega obilježava kratkoća, kovanje novih riječi, česta uporaba žargona i kratica, najčešće nastalih iz engleskog jezika kao jezika suvremene tehnologije.

Studenti našega Odjela su, vodeći se uputama mentorice izv. prof. dr. sc. Katice Balenović prethodnim timskim radom istražili jezik medija, jezik videoigara i jezik svakodnevne komunikacije, zabilježili riječi i izraze u kojima se očituje suživot dvaju jezika, istražili razumijevanje istih te predložili hrvatske inačice engleskih riječi te riječi tvorenih od hrvatsko-engleskih sastavnica u svrhu poticanja učenika, studenata i šire javnosti na selektivnu uporabu engleskih riječi i izraza u pisanoj i govornoj komunikaciji poštujući norme hrvatskoga standardnog jezika.

Cilj predavanja i radionice bio je potaknuti studente i maturante na kritičko promišljanje o uporabi engleskih riječi i izraza u hrvatskom jeziku.

U radionici su sudjelovali Melani Kosec, Emma Majerić i Karlo Mladić.