OBILJEŽAVANJE 14. TJEDNA PSIHOLOGIJE

17. veljače 2021. na Odjelu za nastavničke studije u Gospiću obilježen je 14. tjedan psihologije pod nazivom „Čuvajmo (mentalno) zdravlje“ održavanjem javne tribine putem MS Teamsa pod nazivom „Kvaliteta života mladih u vrijeme pandemije COVID-19“. Dvadesetak studenata Odjela s prve, druge i pete godine interaktivno je sudjelovalo na tribini koju je moderirala njihova profesorica psihologije, doc. dr. sc. Anela Nikčević-Milković. Na tribini su podijeljene informacije o lakšem nošenju s pandemijom kroz različite materijale Poliklinike za zaštitu djece i mladih i Povjerenstva za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih grada Zagreba koje se mogu naći na linku https://www.zagreb.hr/mladi-15-do-24-godine/158217 pod naslovom „Podrška na dlanu“. Također, Hrvatska psihološka komora izdala je priručnik pod naslovom „Povezani: Telefonsko i e-savjetovanje u suočavanju s pandemijom COVID-19 i njezinim posljedicama“ iz kojeg je moderatorica tribine izdvojila rezultate istraživanja suočavanja s pandemijom (ponajviše u Kini), rizičnih skupina (stariji, migranti, zdravstveni djelatnici, ljudi s ranijim psihološkim teškoćama i kroničnim bolestima), najčešćih psihosocijalnih teškoća (anksioznost, depresija, izolacija, ekonomska devastacija, stigmatizacija bolesnika), te navela da je 35 % populacije pogođeno izravnim posljedicama pandemije. Studenti su kroz svoje primjere iz života navodili kako čuvaju vlastito mentalno zdravlje, koje su promjene u životu napravili, kako pomažu starijima, kako su svladavali obrazovne zahtjeve u novonastalim uvjetima, kako zadovoljavaju potrebu za druženjem s vršnjacima u novim uvjetima i sl.