POZVANO PREDAVANJE

Dana 23. svibnja u 11 sati izv. prof. dr. sc. Janja Filipi s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilište u Zadru održala je predavanje za studente našeg Odjela s temom Biologija pčela.

Sažetak predavanja

Medonosna pčela je uvriježeni naziv za nekoliko vrsta socijalnih pčela koje proizvode med, i smatraju se gospodarski najvažnijim kukcima. Najčešće se ovo mišljenje zasniva na činjenici da medonosne pčele proizvode med, vosak, propolis, pelud te druge pčelinje proizvode. No najveća vrijednost i korisnost pčela jest u oprašivanju bilja. Pčele su najučestaliji oprašivači čitavog niza kultiviranih i samoniklih biljaka.

Pčela je socijalno biće koje može preživjeti isključivo kao dio skupine koju zovemo pčelinja zajednica. Pčelinju zajednicu čine tri strukturalno različite forme – matica (reproduktivna ženka), trutovi (mužjaci) i radilice (spolno nerazvijene ženke). Dvije kaste ženki i jedna mužjaka su udruženi kroz različite funkcije unutar zajednice i svaka kasta predstavlja vlastite posebnosti koje uklapa u potrebe i cjelovitost zajednice.