Predstavljanje kurikuluma i procesa uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja

Mreža mladih Hrvatske, Centar za mirovne studije i GONG

Sveučilište u Zadru, Odjel za nastavničke studije u Gospiću

PREDSTAVLJANJE KURIKULUMA I PROCESA UVOĐENJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA

22. (srijeda) 01. 2014.

na Odjelu za nastavničke studije u Gospiću (dvorana 5 prvi kat, dr. A. Starčevića 12)

11.00 – 11.45 sati

Pozdravni i uvodni govori

·       Maja Rukavina, asistentica Odjela za nastavničke studije u Gospiću

Predstavljenje kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja

· Iva Zenzerović Šloser, voditeljica Mirovnih studija pri Centru za mirovne studije, suradnica na projektu: Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama, članica Stručnog povjerenstva za uvođenje Građanskog odgoja i obrazovanja

Od 1999. u Hrvatskoj traju napori da se u škole uvede obrazovanje za ljudska prava i demokratsko građanstvo. Od 2012. sazreli su uvjeti za ekperimentalno uvođenje Građanskog odgoja koje završava 2014. Na koji način se gradio kurikulum, koji su njegovi ciljevi, sadržaji i metode rada? Što pokazuju rezultati eksperimentalne provedbe?

U uvodnoj prezentaciji predstavit će se razvijanje kurikuluma, zajednički rad organizacija civilnog društva, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Agencije za odgoj i obrazovanje, Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta.

Dobri primjeri prakse elemenata Građanskog odgoja i obrazovanja na visokoškolskoj razini

·         Anela Nikčević-Milković, nastavnica Odjela za nastavničke studije u Gospiću

Pregled i potrebe učiteljskih studijskih programa za Građanski odgoj i obrazovanje

·         Anela Nikčević-Milković i Maja Rukavina, nastavnice Odjela za nastavničke studije u Gospiću

Otvorena pitanja i prijedlozi

·         Sudionici programa

12.00 – 13.30 sati

Predstavljanje sadržaja kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja

·         Iva Zenzerović Šloser, voditeljica Mirovnih studija pri Centru za mirovne studije

U nastavku predavanja sa studentima i zainteresiranim profesorima predstavit će se sadržaji kurikuluma koji doprinose ostvarenju njegova cilja – poticanju aktivnih i odgovornih građana koji su upoznati sa sadržajima kurikuluma Građanskog odgoja i obrazovanja, znaju kako ih koristiti i znaju zašto ih koriste u izgradnji boljeg i pravednijeg društva. Također, kritički osvrt biti će na prepreke koje je potrebno svladati za  puno i kvalitetno uvođenje Građanskog odgoja i obrazovanja.

Radujemo se vašem dolasku!