PROGRAM PREVENCIJE NASILJA U MLADENAČKIM VEZAMA

Program „Prevencija nasilja u mladenačkim vezama“ ostvaruje se već devetu akademsku i školsku godinu u suradnji Odjela za nastavničke studije u Gospiću, Opće gimnazije i Strukovne škole u Gospiću. Studenti 2. i 3. godine u okviru kolegija „Nasilje nad i među djecom“ i „Psihologija obitelji i roditeljstva“ od 12. do 28. ožujka 2018. provode četiri preventivne radionice s učenicima šest drugih razreda srednjih škola. Ciljevi koji se žele postići radionicama su: 1) Razjasniti uvjerenja o dobroj i sigurnoj vezi; 2) Povećati poznavanje svojih prava u vezi; 3) Podići razinu prepoznavanja nasilja u mladenačkim vezama; 4) Unaprijediti prepoznavanje osobne izloženosti i svojeg nasilnog ponašanja u vezi; 5) Osvijestiti svoju spremnost na prekidanje nasilnih obrazaca u vezi te 6) Povećati spremnost na traženje i pružanje pomoći u slučaju nasilja u vezi. Istraživanja pokazuju da je 87 % mladih u dobi od 16 i 19 godina imala iskustvo veze, da je 70 % mladih doživjelo neki oblik nasilja u vezi, a 43 % je priznalo da su se u vezi nasilno ponašali. Ponašanje kontrole i dominacije u vezi mladi često ne prepoznaju kao nasilje (npr. ljubomorno ponašanje smatraju oblikom pokazivanja ljubavi). Neki ne prepoznaju ni seksualno, niti fizičko nasilje (toleriraju rizične, nasilne veze i ne uspostavljaju svoje granice sigurnosti). Prema partneru/ici su često nasilni zbog straha od prekida veze. Nasilje u vezi uglavnom ne prijavljuju, ne traže pomoć i savjet izvan grupe bliskih prijatelja. Klinička iskustva pokazuju da obiteljsko i partnersko nasilje u odrasloj dobi često započinje u adolescentskim vezama kada se uspostavlja obrazac nasilnog rješavanja sukoba u bliskim odnosima. Program se provodi u preko 50 sredina u Republici Hrvatskoj, a nositelji programa su Društvo za psihološku pomoć, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, MZOŠ, Nizozemskim „Matra programom“ i Gradom Zagrebom te je dio šireg projekta suzbijanja nasilja u obitelji u RH.