TERENSKA NASTAVA NA ODJELU ZA NASTAVNIČKE STUDIJE U GOSPIĆU

24. listopada 2023. studenti 3., 4. i 5. godine Odjela za nastavničke studije u Gospiću sudjelovali su u terenskoj nastavi – Upoznavanje s prirodnom i kulturnom baštinom Šibenika. Terenska se nastava organizirala u skladu s kontinuiranim odjelnim nastavnim aktivnostima u okviru metodika nastavnih predmeta, kao i onima vezanima uz sadržaj modula Kulturna i prirodna baština. Studenti su se ovom prilikom upoznali s gradom bogate kulturne i prirodne baštine s ciljem boljeg razumijevanja prirodoslovnih i kulturno-povijesnih sadržaja te mogućnostima njihova korištenja u budućem radu s učenicima. Nastavom je bilo obuhvaćeno nekoliko šibenskih  lokacija: Šetnica koz kanal sv. Ante, dio javne ustanove Prirode Šibensko-kninske županije, kao jedinstven primjer skladno oblikovanog, zaštićenog krajobraza specifičnih krških oblika i mediteranskog vegetacijskog pokrova. Posjet je organiziran uz stručno vodstvo šetnicom te Posjetiteljski centar Kanal sv. Ante. Nakon toga, organiziran je posjet jednoj od četiri šibenske tvrđave - tvrđavi sv. Mihovila, iz koje je niknuo grad Šibenik. Posjetom katedrali svetog Jakova i Interpretacijskom centra „Civitas sacra“ studenti su imali priliku upoznati se sa spomenikom svjetske kulturne baštine kao i objašnjenjem o posebnostima gradnje šibenske prvostolnice te o značaju katedrale za povijest Šibenika.

Terensku nastavu osmislili su i realizirali nastavnici izv. prof. dr. sc. Jadranka Brkić-Vejmelka, izv. prof. dr. sc. Sanja Vrcić-Mataija, izv. prof. dr. sc. Krešimir Žganec i mag. art. Hana Lukas Midžić.